Przez długi czas swoich praw w sporach z bankami odnośnie kredytów walutowych zaciągniętych we frankach szwajcarskich mogli dochodzić jedynie konsumenci. Rzeczywistość ta, krzywdząca dla wielu przedsiębiorców zmieniała bardzo się powoli.
Kredyt we frankach a działalność gospodarcza
Od roku 2021 była już możliwa batalia bank kontra przedsiębiorca jednoosobowy. Dopiero jednak uchwała Sądu Najwyższego z dnia 22 kwietnia 2022 roku otworzyła przedsiębiorcom drzwi do rozstrzygnięcia sporów dotyczących kredytów frankowych na sali sądowej.
Sąd Najwyższy jasno określił swoje stanowisko w tej sprawie: jednostronność ustalania kursu walut według tabel narzucanym przez bank jest niedopuszczalna i jako taka zawarta w umowie sprawia, że umowa taka powinna przestać obowiązywać.
W praktyce oznacza to, że przedsiębiorca (dotąd uznawany za profesjonalistę, obeznanego w prawach ekonomii) również zostaje uznany za stronę słabszą (podobnie jak konsument), wobec której zostały zastosowane niedozwolone praktyki.
Przedsiębiorca frankowicz
Od chwili wejścia w życie wspomnianej uchwały Sądu Najwyższego przed przedsiębiorcami otworzyły się możliwości dochodzenia swoich praw na drodze sądowej tak, jak dotychczas robiły to osoby prywatne. Postawa banków w sporach frankowych zachwiała mocno zasadami współżycia społecznego co również nie pozostaje bez znaczenia. Jest to kolejny argument dla sądu, który, choć nie decydujący, może mieć dodatkowe znaczenie.
Przygotowując się do złożenia wniosku do sądu oraz do samej rozprawy sądowej warto skorzystać z pomocy profesjonalnego radcy prawnego, posiadającego doświadczenie w prowadzenie spraw frankowych. Ponieważ Uchwała Sądu Najwyższego z dnia 22 kwietnia 2022 roku jest uchwałą stosunkowo świeżą, pierwsi przedsiębiorcy, którzy zdecydują się wejść na drogę sądową z bankiem, będą torowali drogę swoim następcom.
Kancelarie prawne zdobyły już spore doświadczenie w prowadzeniu spraw frankowych konsument kontra bank. Poprowadzenie sprawy przedsiębiorca kontra bank będzie wymagało od nich nie tylko znakomitej znajomości przepisów prawnych, ale i umiejętnego ich zastosowania w nowo zaistniałej sytuacji. Warto o tym pamiętać wybierając kancelarię, która będzie nas reprezentować w sądzie.