Poznań to miasto kuszące miłośników pięknej architektury oraz tych, którzy w czasie wycieczki po Wielkopolsce chcą poszerzyć swą wiedzę na temat historii. W Poznaniu, jednym z ważniejszych miast leżących na Szlaku Piastowskich, nie brak pamiątek związanych z początkami polskiej państwowości. Gdzie ich szukać? Na Ostrowie Tumskim – wyspie, na której terenie zaczęło się rozwijać to niezwykłe miasto. Na co warto tu zwrócić szczególną uwagę?
Ostrów Tumski.
Ostrów Tumski to wspaniałe atrakcje, które zachwycą każdego miłośnika historii. W tej części miasta obiektem wyjątkowo ważnym jest katedra, we której wnętrzu znajduje się Złota Kaplica – mauzoleum pierwszych władców Polski. Jej replikę można zobaczyć w Bramie Poznania – ciekawej placówce muzealnej, w której można w ciekawy sposób zapoznać się z historią Ostrowa Tumskiego. Drugą ciekawostką, która może oczarować każdego historyka zwiedzającego Poznań, jest Rezerwat Archeologiczny Genius loci. W tym miejscu można ujrzeć pozostałości grodu z X wieku – najstarszej pamiątki po dawnym mieście, które w połowie XIII wieku przeniesiono na lewy brzeg Warty, czyli na teren dzisiejszej starówki.
Muzeum Archidiecezjalne.
Ostrów Tumski może też oczarować każdego miłośnika sztuki. Dla tych, którzy interesują się takimi skarbami, ważnym punktem w programie wycieczki po tej części Poznania będzie Muzeum Archidiecezjalne. I tu czeka wiele ciekawych eksponatów, takich jak Miecz św. Piotra, który Mieszko I miał otrzymać jako prezent od papieża z okazji chrztu.