Nie wszystkie rodziny mogą pozwolić sobie na osobne pokoje dla dzieci. Niekiedy jesteśmy zmuszeni zaaranżować jedno pomieszczenie tak, aby dwójka maluchów zgodnie dzieliła je ze sobą przez co najmniej kilka lat. Jak zaaranżować pomysłowo wspólny pokój dla rodzeństwa?

O czym warto pamiętać przy projektowaniu pokoju dla rodzeństwa?

Bez względu na to, jak mały jest pokój dla dwójki dzieci, rodzice muszą wygospodarować w nim odrębną przestrzeń dla każdego z nich. Oznacza to, że jeden i drugi maluch powinien posiadać swoje łóżeczko, swój kącik do nauki czy rysowania z biurkiem lub stoliczkiem, a także swoją strefę zabawy. Jak natomiast oddzielić je od siebie? Podział pokoju może być wizualny – dokonany przy pomocy kolorów, jak w projekcie widocznym poniżej.

https://mroomy.com/pokoje-dla-dzieci/pokoj-dziecka-dla-rodzenstwa-926/

Innym razem – zwłaszcza w pokoju dla chłopca i dziewczynki – konieczne okazuje się zastosowanie fizycznej bariery, która zapewni maluchom nieco prywatności. Rolę takiej przegrody mogą pełnić regały, parawany, a także ścianki z lameli.

https://mroomy.com/pokoje-dla-dzieci/pokoj-dziecka-dla-rodzenstwa-624/

Jeśli jednak pokój dla rodzeństwa jest niewielki, lepiej unikać dodatkowego dzielenia go na części, aby zachować przestronność i nie przytłaczać aranżacji wnętrza.

Jak urządzić pokój dla chłopca i dziewczynki?

Urządzenie wspólnego pokoju dla rodzeństwa – chłopca i dziewczynki – jest zwykle trudniejsze niż ma to miejsce w przypadku dwóch dziewczynek czy dwóch chłopców. W takiej sytuacji musimy pogodzić ze sobą różne kolory i motywy wzornicze, tak aby całość prezentowała się spójnie i estetycznie. Najlepszym sposobem na uzyskanie efektu harmonii jest wybór powtarzających się w obu strefach pokoju barw i wzorów, tak jak zostało to zrobione w projekcie widocznym poniżej.

https://mroomy.com/pokoje-dla-dzieci/pokoj-dziecka-dla-rodzenstwa-499/

Takie rozwiązanie sprawdza się nawet wtedy, kiedy dzieci bardzo różnią się wiekiem i zainteresowaniami. W innym wypadku rodzice mogą zdecydować się na brak wyraźnego podziału pokoju rodzeństwa na strefy, łącząc je ze sobą i zachęcając dzieci do wspólnej zabawy. Dotyczy to jednak maluchów, które dobrze się ze sobą dogadują i lubią podobne rzeczy.

Pokój dla dwóch dziewczynek lub dwóch chłopców

Zaprojektowanie pokoju dla dwóch chłopców lub dwóch dziewczynek jest nieco prostszym zadaniem niż organizacja jednej wspólnej przestrzeni dla chłopca i dziewczynki. W tym przypadku nie musimy łączyć bowiem kontrastujących ze sobą kolorów czy motywów dekoracyjnych. Problematyczną kwestią może pozostawać jedynie wiek dzieci, który będzie wpływał na ich potrzeby i zainteresowania. Jeśli nie dysponujemy dużą ilością wolnej przestrzeni w pokoju dziewczynek lub chłopców warto zdecydować się na łóżko piętrowe lub łóżko rozkładane z dodatkowym materacem. Dzięki takiemu rozwiązaniu zyskamy dodatkowe miejsce na kącik do zabawy lub – jak na projekcie poniżej – również miejsce na instrument muzyczny dla starszaka.

Projekt kolorowego pokoju dla rodzeństwa z tapetą i rozkładanym łóżkiem, Gustawa (5 lat) i Edwarda (3 lata) (#11)

Co natomiast z pokojem dla dziewczynek? Chociaż mogłoby się wydawać, że dwie dziewczynki będą zgodnie dzieliły wspólny pokój, bardzo często okazuje się, że brak odrębnej przestrzeni staje się przyczyną sporów między siostrami. Jeśli więc mamy taką możliwość, powinniśmy oddzielić od siebie dwie części pokoju, organizując przestrzeń na zasadzie lustrzanego odbicia.

Projekt biało-różowego pokoju dla rodzeństwa z króliczymi dodatkami i lampami foremki, Zuzi (3 lata) i Tosi (1 rok) (#1351)

Obie dziewczynki, niezależnie od wieku, powinny otrzymać przy tym takie same meble, co pozwoli uniknąć sporów i zachować spójny charakter aranżacji. Kolorystyka i motywy wzornicze nie powinny zaś stanowić problemu bez względu na różnicę wiekową.

Urządzenie pokoju dla rodzeństwa to trudne zadanie, zwłaszcza jeśli nie dysponujemy odpowiednią ilością miejsca na stworzenie dwóch oddzielonych od siebie stref pomieszczenia. Istnieje jednak wiele rozwiązań, które pomagają nam pogodzić potrzeby braci czy sióstr, a nawet chłopca i dziewczynki w różnym wieku. Warto pamiętać jedynie, że każde dziecko zasługuje na swój własny kąt do odpoczynku, nauki czy wyciszenia się.