Średni wiek samochodu w momencie złomowania wynosi około 22 lata, podczas gdy średni wiek pojazdu na drodze to około 14 lat. Ale nie martw się, istnieje kilka prostych rutynowych czynności rekomendowanych przez ekspertów z branży, które możesz podjąć, aby Twój samochód służył jak najdłużej, wykraczając nawet poza okres statystycznych 22 lat.
1. Kluczowe jest dbanie o silnik
Przede wszystkim porozmawiajmy o mechanice. Z jednej strony silniki, czy to wysokoprężne, czy benzynowe, czy turbo, mają określoną temperaturę roboczą. Ta idealna temperatura robocza wynosi zwykle około 100ºC, dlatego uruchamianie silnika, gdy jest zimny, jest czymś, czego silnik „nie lubi” i to właśnie w takich okolicznościach dochodzi do największego wewnętrznego zużycia silnika, ponieważ różne części wykonane z różnych metali mają różne współczynniki rozszerzalności i gdy są bardzo zimne, nie są idealnie dopasowane, nawet jeśli jest to tylko kilka tysięcznych milimetra. Podobnie, gdy jest zimno lub po kilku godzinach postoju, olej krążący wewnątrz silnika wycieka do skrzyni korbowej, co oznacza, że ruchome części zatrzymują między sobą bardzo mało smaru, zwiększając w ten sposób tarcie i zużycie.
Radą w tej sytuacji proponowaną przez autoserwis Michała Kuty jest odczekanie chwili, z silnikiem na biegu jałowym przed ruszeniem, aby temperatura silnika minimalnie wzrosła.
2. Unikaj złych nawyków związanych z użytkowaniem skrzyni biegów
Skrzynia biegów i sprzęgło to kolejne elementy podlegające ciągłej eksploatacji. Złe nawyki, takie jak „wyścigowa” zmiana biegów polegająca na szybkiej zmianie biegów i redukcji biegów, aby osiągnąć dynamiczne przyśpieszenie, spowodują jedynie przeciążenie wewnętrznych elementów skrzyni biegów, które ulegną uszkodzeniu, znacznie wcześniej niż powinny. Innym złym nawykiem jest opieranie dłoni na drążku zmiany biegów. Drążek jest połączony z wnętrzem skrzyni biegów za pomocą kabli lub prętów, a każdy najmniejszy ruch lub nacisk na tę konstrukcję ma wpływ na wnętrze skrzyni biegów. Sprzęgło to kolejna część, która bardzo cierpi z powodu niewłaściwego użytkowania. „Palenie gumy” lub agresywne przyśpieszanie, trzymanie stopy na pedale lub podobne postawy drastycznie skracają żywotność sprzęgła, co ma dodatkowo bardzo negatywny wpływ finanse, ponieważ wymiana sprzęgła, nie jest tanią operacją.
3. Unikaj szoków termicznych w hamulcach
Jeśli chodzi o układ jezdny, hamulce, zawieszenie i układ kierowniczy, należy pamiętać o kilku rzeczach. Hamulce należy traktować ostrożnie. Działają one prawidłowo dopiero od określonej temperatury, więc jeśli hamujesz zbyt mocno, gdy są zimne, tarcze hamulcowe mogą się wygiąć, ponieważ są narażone na ekstremalne rozszerzanie. Unikaj również zamoczenia ich (wężem do mycia samochodu lub kałużą wody), gdy są gorące, ponieważ szok termiczny może bezpośrednio uszkodzić tarcze, ponieważ nie są one w stanie nagle się skurczyć.
4. Delikatnie traktuj układ kierowniczy i zawieszenie
Zawieszenie jest niezwykle ważnym elementem bezpieczeństwa samochodu, dlatego unikanie krawężników, garbów, wybojów i dziur przy dużych prędkościach, co zapobiegnie przedwczesnemu zużyciu amortyzatorów i pękaniu silent-bloków i różnych przegubów kulowych w układzie. To samo dotyczy układu kierowniczego, więc traktuj go delikatnie i unikaj wybojów.
5. Przechowuj samochód pod dachem/ przykryciem i regularnie go myj
Jeśli chodzi o wygląd zewnętrzny samochodu, jednym z najgorszych wrogów lakieru są promienie ultrafioletowe. Przechowywanie samochodu w garażu lub pod przykryciem pomoże utrzymać lakier i wykończenia zewnętrzne, takie jak tworzywa sztuczne na zderzakach i listwach ozdobnych w dobrym stanie. Dodatkowo wizyta w myjni samochodowej, od czasu do czasu zapobiegnie gromadzeniu się brudu w niektórych obszarach, który ostatecznie prowadzi do rdzy.
6. Dbaj o wnętrze samochodu
pamiętaj o używaniu dedykowanych produktów
W przypadku wnętrza samochodu, w zależności od materiałów użytych do produkcji tworzyw sztucznych i tapicerki (tkanina, skóra itp.), używaj dedykowanych produktów do danego materiału. Istnieją na przykład specjalne produkty do tapicerki, które pomagają utrzymać siedzenia i wykończenia w idealnym stanie. Podobnie, czyszczenie wnętrza oraz unikanie palenia i jedzenia wewnątrz samochodu jest gwarancją, że wnętrze samochodu będzie wyglądać na zadbane przez długie lata.
7. Opony powinny być utrzymywane zawsze w bardzo dobrym stanie
Opony są prawdopodobnie najważniejszym elementem bezpieczeństwa samochodu i nie jest przesadą stwierdzenie, że regularne kontrole opon raz w tygodniu mogą uratować życie. Niedopompowane opony mogą również zwiększać zużycie paliwa, dlatego, aby zaoszczędzić pieniądze, należy utrzymywać zalecane ciśnienie podane w instrukcji obsługi samochodu. Dodatkowo jako eksperci z branży zalecamy rotację opon (tj. zamianę opon przednich na tylne lub odwrotnie), aby zrównoważyć zużycie i przedłużyć żywotność opon. Aby jednak zachować bezpieczeństwo, zalecamy używanie najmniej zużytych opon na tylnej osi, ponieważ łatwiej jest poradzić sobie z utratą przyczepności przednich kół (podsterowność) niż z buksowaniem tylnych kół (nadsterowność).
8. Regularnie uzupełniaj płyny
pamiętaj o uzupełnianiu płynów w samochodzie
Płyny są siłą napędową samochodu, a ich nieuzupełnianie może mieć tragiczne konsekwencje. Sprawdzaj olej silnikowy co dwa tygodnie, otwierając maskę (gdy samochód stoi na równym podłożu), wyjmując bagnet i wycierając go szmatką. Poziom oleju powinien znajdować się między oznaczeniami minimum i maksimum i mieć kolor jasnożółtobrązowy, jeśli samochód jest wyposażony w silnik benzynowy. Brudny, ciemny olej należy wymienić. Jednak olej silnikowy w silnikach wysokoprężnych gromadzi sadzę podczas normalnego spalania, więc oleje o ciemnym zabarwieniu nie powinny wzbudzać niepokoju w pojazdach z silnikami wysokoprężnymi. Inny płyn, który należy sprawdzać co dwa tygodnie, to zbiornik płynu chłodzącego, który powinien być wypełniony w 50% wodą destylowaną i w 50% płynem niezamarzającym, oraz płyn do spryskiwaczy.
9. Utrzymuj wagę samochodu na niskim poziomie
Producenci samochodów zawsze szukają sposobów na zmniejszenie masy pojazdu, aby zmniejszyć spalanie i spełnić wymagania dotyczące emisji spalin. W związku z tym sensowne jest utrzymywanie masy samochodu na jak najniższym poziomie. Przewożenie dodatkowych kilogramów to pewny sposób na zwiększenie zużycia paliwa przez samochód. Powoduje również dodatkowe zużycie opon, hamulców i zawieszenia. Praktycznym rozwiązaniem jest po prostu usunięcie z samochodu wszelkich zbędnych przedmiotów.
10. Oprzyj się pokusie tuningu samochodu
Tuning samochodu może zmniejszyć jego niezawodność i skrócić żywotność. Na przykład zwiększenie mocy silnika powoduje dodatkowe obciążenie innych podzespołów, w tym hamulców, w przypadku szybszej jazdy. Sztywniejsze, bardziej sportowe zawieszenie również powoduje dodatkowe zużycie podwozia, ramy i tulei. Należy również pamiętać, że pieniądze wydane na tuning w praktyce nie zwiększają wartości samochodu.
Oczywiście nawet w przypadku bezbłędnego dbania o samochód i zastosowania się do wszystkich wyżej wymieniony rad zdarzają się awarie różnych podzespołów pojazdu, lub co gorsza, wypadki. W takiej sytuacji kluczowy jest wybór profesjonalnego autoserwisu takiego jak autoserwis Michała Kuty, dzięki któremu Twój samochód będzie służył przez wiele lat, nawet po awarii.
Kuta Autoserwis
ul. Karpacka 10
60-415 Poznań
Warsztat: +48 881 673 882
https://kuta-autoserwis.pl/kontakt/